SCIENTIFIC PROGRAM

June 13, 2017

Session I, chairman: Yuri Vassilevski

10:00-10:10 Opening (room 727)
10.10-10.40 Yuri Kuznetsov (University of Houston) “Nonconforming mixed FE methods on polygonal and polyhedral meshes” [pdf]
10.40-11.10 Andrey Bogatyrev (INM RAS, MSU) “Novel analytical approach to the synthesis of optimal multiband electrical filters” [pdf]
11.10-11.40 Malte Peter (Augsburg University) “A two-scale Stefan problem arising in a model for tree-sap exudation” [pdf]
11.40-12.05 Lisa Reischmann (Augsburg University) “A multiscale approximation of a Cahn-Larch√© system with phase separation on the microscale” [pdf]
12.05-12.30 Lunch (room 630)

Session II, chairman: Malte Peter

12.30-12.55 Yuri Vassilevski (INM RAS, MIPT, MSU) “An unconditionally stable scheme for simulation of incompressible flows in time-dependent domains” [pdf]
12.55-13.20 Alexander Lozovskiy (INM RAS) “Numerical simulation of incompressible flows in time-dependent domains” [pdf]
13.20-13.45 Sergey Simakov (MIPT, INM RAS) “Mathematical and numerical issues of the 1D haemodynamics”
13.45-14.00 Coffee-break

June 14, 2017

Session III, chairman: Yuri Iliash

10.00-10.30 Eugene Tyrtyshnikov (INM RAS, MSU, MIPT) “Quadratic kernels for matrix subspaces with applications to nonlinear analysis and optimization” [pdf]
10.30-11.00 Maxim Olshanskii (University of Houston) “Inf-sup stability of geometrically unfitted Stokes finite elements”
11.00-11.30 Daniel Peterseim (Augsburg University) “Computation of quasilocal effective diffusion tensors and connections to the mathematical theory of homogenization” [pdf]
11.30-12.00 Roland Maier (Augsburg University) “Relaxing the CFL condition for explicit numerical wave propagation” [pdf]
12.00-12.30 Lunch (room 630)

Session IV, chairman: Maxim Olshanskii

12.30-13.00 Tatjana Stykel (Augsburg University) “Model reduction of parameterized systems” [pdf]
13.00-13.30 Alexander Danilov (INM RAS, MIPT) “Image segmentation techniques for biomedical modeling” [pdf]
13.30-13.55 Konstantin Novikov (INM RAS) “Overshoots and maximum principles in porous media flow models” [pdf]
13.55-14.20 Timur Gamilov (MIPT) “1D-0D modeling of coronary hemodynamics with two consecutive or parallel stenoses” [pdf]
14.20-14.40 Coffee-break

Session V, chairman: Daniel Peterseim

14.40-15.05 Tatiana Dobroserdova (INM RAS) “1D-3D blood flow modelling for medical applications”
15.05-15.30 Sebastian Rupprecht (Augsburg University) “Effective versus individual waves for rough thin elastic beam problems” [pdf]
15.30-15.55 ¬†Igor Konshin (INM RAS, MIPT) “Dynamic optimization of linear solver parameters in modelling of unsteady filtration processes”
15.55-16.20 Ivan Kapyrin (INM RAS, Nucl.Safety.Inst. RAS) “Modeling unconfined flow of variable density solutions in dual porosity media using the GeRa code”
16.20-16.30 Closing